Berlin completes competition line-up

Full Berlinale Special programme also announced

by Amber Wilkinson

Ed Sheeran documentary Songwriter joins the line-up
Ed Sheeran documentary Songwriter joins the line-up Photo: Murray Pictures Limited/Berlin Film Festival

The Berlin Film Festival announced the final line-up of their competition section for the festival, which will run from February 15 to 25. They also finalised the Berlinale Special programme, adding Ed Sheeran documentary Songwriter to the line-up.

Actor Willem Dafoe, European Film Market president Beki Probst, Israel Film Fund director Katriel Schory and director Jiri Menzel will be honoured at the event. The festival will screen 10 of Dafoe's films, including Antichrist, The Hunter, Pasolini and The Life Aquatic. Menzel, meanwhile, will appear in Martin Sulík’s film The Interpreter.

The Norwegian production Utøya 22. juli (U - July 22), by Erik Poppe, completes the Competition programme of 24 films.

The full competition and Berlinale Special line-up is below:

Competition

  • 3 Days in Quiberon(3 Tage in Quiberon) by Emily Atef (Germany/Austria/France)
  • 7 Days in Entebbe by José Padilha (US/UK) – Out of competition
  • Ága by Milko Lazarov (Bulgaria/Germany/France) – Out of competition
  • Season of the Devil (Ang Panahon ng Halimaw) by Lav Diaz (Philippines)
  • Black 47 by Lance Daly (Ireland/Luxembourg) – Out of competition
  • Damsel by David Zellner and Nathan Zellner (US)
  • Don't Worry, He Won't Get Far on Foot by Gus Van Sant (US)
  • Dovlatov by Alexey German Jr. (Russian Federation/Poland/Serbia)
  • Eldorado by Markus Imhoof (Switzerland/Germany) – Documentary, out of competition
  • Eva by Benoit Jacquot (France/Belgium)
  • Figlia mia (Daughter of Mine) by Laura Bispuri (Italy/Germany/Switzerland)
  • The Heiresses (Las herederas) by Marcelo Martinessi (Paraguay/Uruguay/Germany/Brazil/Norway/France) - First Feature
  • In the Aisles (In den Gängen) by Thomas Stuber (Germany)
  • Isle of Dogs by Wes Anderson (UK/Germany) – Animation
  • Khook (Pig) by Mani Haghighi (Iran)
  • My Brother’s Name is Robert and He is an Idiot ?(Mein Bruder heißt Robert und ist ein Idiot) by Philip Gröning (Germany/France/Switzerland)
  • Museum (Museo) by Alonso Ruizpalacios (Mexico)
  • The Prayer (La prière) by Cédric Kahn (France)
  • The Real Estate (Toppen av ingenting) by Måns Månsson and Axel Petersén (Sweden/UK)
  • Touch Me Not by Adina Pintilie (Romania/Germany/Czech Republic/Bulgaria/France) - Debut feature
  • Transit by Christian Petzold (Germany/France)
  • Mug (Twarz) by Małgorzata Szumowska (Poland)
  • Unsane by Steven Soderbergh (USA) – Out of competition
  • U - July 22 (Utøya 22. juli) by Erik Poppe (Norway)

Berlinale Special films

  • AMERICA Land of the FreeKS by Ulli Lommel (Germany / USA) – Documentary
  • The Bookshop by Isabel Coixet (Spain / United Kingdom/Germany)
  • Gurrumul by Paul Williams (Australia) – Documentary, debut film
  • The Happy Prince by Rupert Everett (Germany/Belgium/Italy)
  • The Interpreter by Martin Šulík (Slovak Republic/Czech Republic/Austria)
  • Monster Hunt 2 by Raman Hui (People’s Republic of China/Hong Kong, China)
  • RYŪICHI SAKAMOTO: async AT THE PARK AVENUE ARMORY by Stephen Nomura Schible (USA/Japan) – Documentary
  • The Silent Revolution (Das schweigende Klassenzimmer) by Lars Kraume (Germany)
  • Songwriter by Murray Cummings (United Kingdom) - Documentary
  • Becoming Astrid (Unga Astrid) by Pernille Fischer Christensen (Sweden/Germany/Denmark)
  • Usedom – Der freie Blick aufs Meer by Heinz Brinkmann (Germany) – Documentary
  • A Journey to the Fumigated Towns (Viaje a los Pueblos Fumigados) by Fernando Solanas (Argentina) - Documentary

Berlinale Special - Berlinale Series

  • Bad Banks - Director: Christian Schwochow - Head writer: Oliver Kienle, based on a concept by Lisa Blumenberg (Germany / Luxembourg)
  • Home Ground (Heimebane) - Creator: Johan Fasting - Director: Arild Andresen (Norway)
  • Liberty - Creator: Asger Leth - Director: Mikael Marcimain (Denmark)
  • The Looming Tower - Creators: Dan Futterman, Alex Gibney, Lawrence Wright - Director: Alex Gibney - Written by Dan Futterman, based on the book by Lawrence Wright (USA)
  • Picnic at Hanging Rock - Director: Larysa Kondracki (episodes 1-3) - Written by Beatrix Christian, Alice Addison (Australia)
  • Sleeping Bears - Creator and director: Keren Margalit (Israel)
  • The Terror - Showrunners: David Kajganich and Soo Hugh - Director: Edward Berger (episodes 1-3), (USA)

Share this with others on...
News

Streaming spotlight: inventors in the movies Cinema's take on scientific creativeness

Stay-At-Home Seven: July 6 to 12 Suggestions of films to catch on TV and streaming services this week.

Morricone: 'The Mozart of film music' Memories of an encounter with the maestro, who has died at 91

Setting the pace Riyaana Hartley on Lella Lombardi, Beyond Driven and women in Formula One

San Sebastian announces titles Plans going ahead for physical edition of the festival

London Film Festival announces hybrid edition 50 virtual festival premieres in programme

More news and features

We're bringing you all the latest from Sheffield DocFest and the Edinburgh International Film Festival online selection.



We're looking forward to the Fantasia International Film Festival.



We've recently been covering the Cheltenham International Film Festival, the Chattanooga Film Festival and the Tribeca Film Festival online selection.



Read our full for more.


Visit our festivals section.

Interact

More competitions coming soon.